BLOG

Stres v mateřství

Mama_se_zlobi_na_dceru

Mateřství je náročné. To první zpravidla proto, že se mámou teprve učíme být. S více dětmi narůstají starosti a čas pro sebe se dál zmenšuje. Přitom právě on je nejlepší prevencí, jak stres v mateřství eliminovat.

V mateřství trpí naše sebeúcta

Sebeúcta je „pozitivní vztah k sobě samému“ a je klíčovou podmínkou naší spokojenosti. Zahrnuje naši sebehodnotu, tj. přijímám se takový, jaký jsem“, a kompetentnost „jsem úspěšný, dosahuji pokroku a mám z toho radost“, a to v pěti oblastech života: inteligence a vzdělání, práce, vztahy, emoční já a fyzické já. Jenže jak je to s možností realizovat se a zvyšovat svou kompetentnost v mateřství?

Jak má žena rozvíjet svou inteligenci a vzdělávat se, když je nevyspalá a kvůli intenzivní pozornosti věnované dítěti si bez možnosti intelektuální komunikace s okolím připadá hloupá?

Pracovat většinou nemůže a je zcela závislá na výdělku někoho jiného.

Vztahy? Ty mohou být pošramocené, protože matka má pocit, že okolí stále sleduje, jestli své dítě vychovává dobře. A tak může mít tendenci podřizovat se proti své vůli názorům ostatních, nebo naopak některé vztahy přerušit.

Emoční já? Mnoho matek opakovaně zpytuje sebe samé, zda své dítě skutečně bezpodmínečně milují (třeba když v noci několik hodin v kuse řve) a jak zvládají své vlastní emoční reakce.

A jaký může mít žena vztah k fyzickému já, když kila se po porodu nedaří shodit, vypařit se zasportovat si nelze (kdo by hlídal?) a pro samou únavu a pochybnosti o sobě nemá zájem ani o sex?

mama-dva-kluci-neporadek-unava-stres-v-materstvi

Co s tím? Nabízí se zdánlivě jednoduché řešení. Máma by měla mít víc času pro sebe, aby se mohla realizovat v jednotlivých oblastech, a tím zvyšovat svou kompetentnost, potažmo sebeúctu.

Lucie: „Díky Teorii typů jsem se začala více vzdělávat a občas teď chodím i do práce. Dělám tedy více věcí, ale cítím se mnohem lépe. O to více si teď užívám čas se svým synem a věřím, že toho litovat nebudu, protože jsem s ním opravdu ráda.“

Zmírněte stres v mateřství časem pro sebe

Ono se to lehko řekne: „Dopřejte si víc času pro sebe!“ Bohužel musí být splněno několik podmínek, aby si to máma vůbec mohla dovolit.

Okolí, které musí mámě čas pro sebe umožnit

  • Potřebujete, aby vám někdo  z okolí hlídal děti nebo vám pomohl s chodem domácnosti.
  • Ten někdo taky musí mít pochopení pro to, že čas pro sebe opravdu potřebujete – některé mámy mají partnery, kteří to naprosto chápou a vycházejí jim v tom vstříc. Mohou ale narážet na nepochopení širšího okolí (máma, tchýně, kamarádky atd.).

Schopnost mámy okolí vysvětlit, proč čas pro sebe potřebuje

  •  Potřebujete taky mít argumenty pro okolí – sílu argumentům může dodat znalost vašeho typu, ale také obecné informace o reagování ve stresu i o tom, co znamená stres v mateřství.

 Ochota mámy připustit si, že čas pro sebe potřebuje

  • Musíte mít taky argumenty sama pro sebe, abyste si vůbec byla schopna připustit, že když věnujete čas sobě a ne dětem, domácnosti, manželovi, že kvůli tomu nejste horší máma. Že vám to naopak pomáhá být „dobrá máma„. Že to může být nakonec pro všechny zúčastněné velmi výhodné. Že to neděláte jenom kvůli sobě, ale bude to mít pozitivní dopad i na ostatní.

 Schopnost mámy využít čas pro sebe ke skutečné regeneraci těla i mysli

  • Pokud už získáte čas pro sebe, ale vaše mysl dál pojede v negativních emocích, výčitkách, obavách atd., neodpočinete si dostatečně, nenaberete sílu na další náročné situace. Naopak budete postupně upadat do chronického stresu, pro který je typická trvalá přecitlivělost a neschopnost ovládat své emoce.

Pavla: „Text o mém typu jasně a přesně pojmenovává, co je pro náš typ normální a potřebné, a to i ve stresu. Získala jsem díky němu ospravedlnění pro sebe a zároveň argumenty pro druhé, aby pochopili, že potřebuji občas klid, a taky prostor pro svou práci.“

Určete si i vy svůj typ osobnosti pomocí knihy Ani mámy NEJSOU STEJNÉ a v kapitole o svém typu najdete nejen sama sebe, ale také to, jak se projevuje stres v mateřství právě u vašeho typu i co nejvíc potřebujete, abyste mu mohla předcházet.

Sdílejte s přáteli

Komentáře k článku

Napsat komentář

Skvělé — jsem ráda za váš zájem

Některá videa zveřejňuji zdarma, abyste měli možnost vyzkoušet, že to myslím s vaším sebepoznáním dobře. Pokud by vás zajímala videa další, stačí zadat váš e-mail a já vám je ráda pošlu.

Šárka