DLOUHODOBÝ VZDĚLÁVACÍ KURZ

Komunikace a motivace v kontextu Teorie typů

Chcete umět komunikovat s jinými typy? Zažijte je v přímém přenosu.

JingJang

Nemusíte si představovat, jak to druzí mají. Můžete se jich přímo zeptat. Máte-li o kurz zájem, napište nám. Kurz je určen zejména absolventům úvodního semináře Teorie typů — jde totiž více do hloubky a předpokládá vaši základní znalost problematiky.

Kurz se skládá ze 4 dvoudenních bloků, probíhajících v průběhu 5 měsíců. V ceně je hodinová individuální konzultace se Šárkou Mikovou.

Prohloubení znalostí v praxi

Není to teorie. Je to praktické poznávání typů v praxi. Na kurzu v každou chvíli víte, s jakým typem právě mluvíte. Díky rozmanitosti skupiny můžete:

 • Vidět na vlastní oči projevy typů v různých situacích
 • Pronikat hlouběji do myšlení různých typů
 • Kdykoliv se zeptat, jak to, co říkáte, na druhého působí
 • Kdykoliv se zeptat, jak to, co říká, druhý myslí

Poznání a interakce s různými typy

Dlouhodobé kurzy Teorie typů pořádám už sedmým rokem.


S vedením seminářů a kurzů mám více než dvacetileté zkušenosti. 

Účastníci úvodních seminářů Teorie typů bývají velmi spokojeni s tím, co se dozvěděli, ale mnoho z nich chce víc. Chtějí Teorii typů aktivně používat: umět správně číst projevy různých typů a lépe s nimi komunikovat – ať už jde o dospělé nebo o děti. Takový trénink je nejvíce efektivní, když typy druhých znáte, ale zároveň k nim nemáte osobní vztah.

RuzneTypy

Proto dávám dohromady skupiny, ve kterých je zastoupeno co nejvíce typů, a zároveň od každého typu ideálně dva lidé. Abychom mohli vidět, že se stejným typem máme hodně společného, ale zároveň se v něčem lišíme kvůli životním zkušenostem, profesi apod. 

Skupina je velmi pestrá také profesně a věkově. Potká se zde generální ředitel s učitelem, lékařka s účetní, personalistka s IT konzultantem. Sedmnáctiletý dospívající, maminka na mateřské, otec středního věku i babička, která chce lépe rozumět vnoučatům. Tahle rozmanitost je jednoznačnou výhodou. 

Přínosy dlouhodobého kurzu

Není to teorie. Je to praktické poznávání typů v praxi. Na kurzu v každou chvíli víte, s jakým typem právě mluvíte. Díky rozmanitosti skupiny můžete:

 • Naučíte se mluvit, aby vás druzí poslouchali
 • Budete naslouchat, aby se druzí cítili pochopeni
 • Dokážete dávat zpětnou vazbu, aby padla na úrodnou půdu
 • Zjistíte jak předcházet konfliktům nebo je vyřešit ke spokojenosti obou stran
 • Zvládnete předcházet stresu a dostat se z něj ven
 • Typově pečlivě složená a velmi rozmanitá skupina do 30 osob

REFERENCE ÚČASTNÍKŮ

sona fridlova

„Kurz je skvělý tím, jak je interaktivní. Různé typy společně prochází pestrostí aktivit a mají možnost si tak nové poznatky hned u ostatních typů ověřit a zažít na vlastní kůži. Šárka má kurz navíc ‚neprůstřelně‘ promyšlený a zorganizovaný a dokáže vytvořit maximálně bezpečné prostředí pro to, aby se účastníci nebáli projevovat ve své autentičnosti.“

Soňa Frídlová

zena

"Naprosto fascinující a profesionální kurz. Největší zisk je právě z toho, že člověk zažije všech 16 typů a to i ve 2 nebo 3 provedeních. Pozná je na praktických příkladech, v bezpečném prostředí si poodhalíme, jak to máme v sobě, proč se chováme svým způsobem. Super je, že můžeme nahlédnout i k introvertům, což se v běžném životě nedá až tak.  Jsem ráda, že jsem se zúčastnila a těším se na další bloky."

Dagmar Štorková

zena

"Už před Úvodním kurzem jsem váhala, zda mi nestačí jen knížky. Jsou dvě, jedna z nich i dost tlustá, s tím si obvykle vystačím. Ale Úvodní kurz mě nadchl. A tak jsem váhala znovu, moc jsem chtěla dozvědět se víc, ale zároveň jsem věděla, že tam bude už více lidí, už nebude stačit jen sedět a poslouchat (a to mě děsilo). Zvědavost byla ale nakonec silnější (a jsem za to moc ráda). Vše je vymyšlené a připravené tak, že zvládne zapadnout i poměrně tichý introvert (a to bez toho, že by měl pocit, že ho někdo tlačí někam, kde je mu to nepříjemné). Počítala jsem s tím, že se dozvím spoustu zajímavostí v teoretické rovině, překvapilo mě ale, jak úžasně fungovala i osobní rovina mezi námi všemi. S čím jsem naopak úplně nepočítala, že se toho dozvím tolik i o sobě. Ale i to bylo nakonec fajn. Jsem opravdu ráda, že do toho šla, tahle cesta se mi totiž moc líbí :-)"

Olga Mendlová

jana srncova portret

"Pokud váháte, zda se vám vyplatí tento kurz absolvovat, možná vám v rozhodování pomůže informace, že osahání si toho, jak fungují různé typy v praxi, je naprosto nenahraditelné. Na vlastní oči uvidíte, v čem jsme jiní, jak se to projevuje, co přivádí různé typy osobností do stresu, co pomáhá se stresem, jak komunikovat, jak si dávat zpětnou vazbu, kde hledat prostor pro osobní růst, atd. atd. Je to kurz nabitý a řekla bych, že pro nás ENFJ velmi uspokojující. Této investice do komunikace, harmonických vztahů a porozumění, ať už v osobním nebo profesním životě, určitě nebudete litovat :)"

Jana Srncová

zena

"Poznala jsem lépe sebe sama a upřesnila jsem si, jak mě vnímá okolí. Pochopila jsem, že moje myšlení a reakce jsou „moje“ a je to tak v pořádku, což úzce souvisí s posílením mojí sebehodnoty. Kurz je skvěle a profesionálně připraven, dokázala jsem se otevřít a také nakouknout do myšlení jiných typů bez jakéhokoliv tlaku nebo nepřirozenosti. Doporučuji všem, kteří chtějí proniknout lépe do způsobu uvažování svého, dětí, partnerů, přátel nebo kolegů a tím zlepšit atmosféru ve vztazích i komunikaci." 

Lucie Hermanová

muz

„Za kurz děkuju. Největším přínosem je pro mě v tom, vidět, že jsme v práci různí a je to moc dobře. Ještě víc si cením rozmanitosti a vnímám ji jako ohromný potenciál k různým typům činností, které v týmu potřebujeme zastat. Vtipné byly diskuse, ve kterých jsme se potkávali buď se stejným typem nebo naopak s celou škálou. Možná překvapivý efekt měl kurz i v tom, že jsme se o obsahu bavili doma se ženou a díky tomu jsme si pohled na typy zakořeňovali i doma, a už nám to zůstalo. Vtipkujeme o našich vrozených potřebách, zvlášť se synem ESTP je to každodenní výzva.“  

Jan Froněk

žena

"Odhalili jste svůj typ, ale co dál? Navazující kurz vám odhalí mnohem víc. Pomůže pochopit i ostatní typy, ale hlavně samu sebe. Pomůže vám přemýšlet o tom, jak komunikujete s okolím, jak si vaše reakce okolí interpretuje. Ověříte si, v čem jste dobří a pro své okolí nepostradatelní."

Jana Benett (ISFJ)

žena

"Chcete si prohloubit svoje znalosti o Teorii typů? Pokud ano, čeká vás dokonale propracovaný kurz, ve kterém každá aktivita má svůj význam a smysl.
Během 4 setkání se seznámíte 'naživo' se zástupci všech 16 typů. Budete mít možnost si popovídat s lidmi, jejichž typ vás zajímá. Pokud máte otypované své blízké, tak je tento kurz jedinečná možnost, jak pochopit jejich jednání. A pokud je otypované nemáte, pak lze díky Teorii typů odhalit jejich typ."

Zuzana Jandlová (ISTJ)

muž

„Nikdy jsem nevěřil, že existuje tak komplexní a sofistikovaná metoda na charakteristiku lidí. Pochopíte sebe, své partnery, své děti, kolegy v práci. Pochopíte proč a co vám je nepříjemné, co vás nabíjí a co stresuje do takového detailu, až mrazí. Po probrání stresu na kurzu uslyšíte sami sebe, jak potom v reálných situacích říkáte ve stresu nesmysly, budete vědět proč a začnete s tím vědomě pracovat. Díky kurzu dokážete akceptovat chování druhých. Dokážete pochopit, co kdo a proč říká, motivace druhých i jak s druhými jednat, abyste dospěli ke shodě. Uvidíte karikatury typů osobností ve filmech i v pohádkách, budou vám docházet souvislosti, pochopíte druhé. Dokážete své dítě nadchnout a motivovat, ale i utišit jeho stres. Dokážete lidi udělat spokojenými díky znalostem o jejich typu osobnosti. A ano zní to jako marketingové kecy, na které jsem alergický... no každý si na to musí přijít sám.“

Aleš Zídka (ISTP)

žena

"Věděla jsem, že lidi jsou různí! Ale mít jejich popis - kuchařku na ty různosti - a vidět v realitě, jak s těmi ingrediencemi, ze kterých jsme uvaření, zamává naše minulost, rodina, výchova, škola, kamarádi apod. - to bylo skvělé!  Jsem moc vděčná, že se člověk může dostat k lásce a přijetí přes logické pojmenovávání a pozorování lidí kolem. Síla kurzu tkví v tom, že ty jiné lidi před sebou prostě vidíte! Vidíte je ve skupinách, v situacích, o přestávce - a oni vám popisují sami sebe a zároveň používají věty lidí z vaší rodiny! Vysvětlují vám vašeho partnera, kterého nikdy neviděli - protože to mají stejně jako on. Má to takovou SÍLU! Takový POTENCIÁL! A je v tom tolik PŘIJETÍ!!! Moc bych si přála, aby bylo studium Teorie typů součástí kurikula na ZŠ! Aby tím prošli povinně rodiče před porodem dětí. Aby se probíralo jako příprava před uzavřením manželství."

Irena Kubantová (ESFP)

žena

"Běžte do toho, zažijete spoustu srandy, poznání sebe sama. Není to nuda, sezení na místě. Poznáte nové situace, nové lidi, zjistíte, jak se chováte ve stresu a proč. Zjistíte u sebe i ostatních, jaké jsou vaše silné stránky a komu se líbí a koho iritují."

Jana Pachlopníková

Žena

„Kurz je balzám na duši! Zjistíte, že jste v pořádku, i když celý život úplně nezapadáte do davu. Nabaží se vaše potřeba pestrých podnětů pro vaši mysl, užijete si výměnu náhledů s různými osobnostmi a budete tak mít možnost objevovat pestrost toho, jak lidé přemýšlí. Pokud se snažíte ošetřit vztahy s lidmi, kteří přemýšlí jinak než vy, budete mít v kurzu dostatek prostoru pochopit jejich úhel pohledu. Navíc máte možnost získat díky pestré skupině skvělé "překladatele" a poradce typů, které jsou ve vašem životě klíčové. Opravdu to Stojí za to!“

Daniela Kutilová Kšírová (ENFP)

žena

„Nečekejte a jděte do toho! Postupně vám bude docházet, jak fungujete vy a jak fungují druzí. Že spoustu věcí nedělají naschvál a že to nemá smysl řešit. A naopak, na čem má smysl pracovat dál. Účastníci jsou v pohodě, žádní exoti, naopak zajímaví lidé, kteří mají co nabídnout. A Šárka to má fakt perfektně promakané, užijete si to.“

Lucie Kováčová (INTJ)

zena-se-smeje-na-hrnek-ktery-drzi-v-ruce

"Nejdřív je to zmatek v písmenech a zkratkách, ale hned první den kurzu si to začne sedat a dávat smysl, protože si najednou každý jeden typ zosobníme s konkrétním člověkem. To nám dovolí vidět komunikaci a porozumění úplně v jiných rozměrech, protože každý typ to má prostě jinak. A tak jak to mám já, je vlastně v pořádku, což přináší velkou úlevu. Kurz nabízí mnoho možnosti, jak pochopit sebe i druhých, a to ve velmi otevřeném a bezpečném prostředí. Organizace kurzu je velmi pečlivě propracovaná a strukturovaná!"

Lenka Brummerová (ISFJ)

žena

„Šárka je skvělá, kromě teorie má velmi praktická cvičení, při kterých odhalíte své specifika. Máte možnost zažít rozdílnost typů v akci a rozhovorech TADY A TEĎ. Nebojí se výuky venku, což jsem velice ocenila. U nás vzniklo velmi otevřené podpůrné prostředí, kde jsme byli ochotni sdílet své typové nastavení.  Kurz probíhá kousek od milého rybníka - na Prahu klidné přírodní prostředí , kde jsem prodýchávala a diskutovala leckterou polední pauzu nebo i ráno. Kurz vřele doporučuji  pro vyladění se na sociální diverzitu - nejenom odlišnosti tolerovat a skousnout, ale ocenit jinakost a vzájemně se obohatit.  Zažít, že můj střípek vidění a prožívání světa je jen kamínek v harmonické mozaice celku.“

Lenka Hřibová

žena

"Chcete hlouběji poznat sami sebe i druhé? V bezpečném prostředí a hravě sdílet potřeby a učit se o potřebách jiných lidí? Pochopíte, že v 99% vám lidi nedělají nic naschvál, jsou prostě jiní a dělají vše jak nejlépe umí, jen je to jinak než to děláte vy. Naučíte se komunikovat s různými typy lidí jejich řečí a vidět, že rozmanitost, pokud spolu dokážete komunikovat, přináší mnohem víc než stejnost, protože každý je jiný, může něčím přispět  a dohromady uděláme moc.."

Hanka Svobodová

zena

„V dlouhodobém kurzu jde o učení prožitkem, hustě sebepoznávací, hromada aha-momentů. Žádná jednorázová rychlokvaška, ale nabalování informací na základ, který jsme měli z úvodního semináře. Výuka je postavena tak, aby si u toho člověk zvědomoval, jaký on sám je, a zároveň v přímém přenosu viděl, jak reagují jiné typy. Zároveň vidíme v účastnících kurzu typy svých blízkých dospělých i dětí – chodíme se radit, ptáme se na jejich prožitky různých situací. Kdy se vám tohle naskytne? Vidět svoje blízké bez emoční zátěže. Díky tomu jsme pokaždé o krok blíž k jejich pochopení."  

Kateřina Netíková (ENTJ)

veronika jiravova

„Jedinečná příležitost potkat se naživo s různými typy. V bezpečném prostředí si porovnat reakce v různých situacích a při různých aktivitách. Velmi si cením otevřenosti s jakou všichni k aktivitám přistupují. Díky dlouhodobému kurzu jsem si potvrdila, jak jsme rozdílní a jakou výhodou pro zdravou komunikaci je poznávání, jak to mají jiné typy, proč reagují jinak než my. Konečně jsem také pochopila, jaký typ je můj partner. Kurz vřele doporučuji. Počítejte s tím, že v první řadě poznáte sebe, podíváte se i do hlubších vrstev. Je na každém, jak moc se ponoří do hloubky a co si z kurzu odnese.“

Veronika Jiravová

žena

"V dlouhodobém kurzu je velký prostor na individuální rozhovory s kýmkoliv, tj. víceméně s kterýmkoliv typem. Často tedy probíhají uvědomění typu 'no tvůj partner dělá xy, protože se cítí zž, tedy já na jeho místě bych to měla takto'. To je prostě nedocenitelné. Lépe pochopit své blízké, včetně dětí, na příkladu dospělých, kteří jsou ochotní reflektovat a sdílet svou povahu."

Mirka Misáková

mak gabriela kleckova

"Dlouhodobý kurz je pro ty, kdo chtějí jít za rámec těch nejtypičtějších potřeb a charakteristik jednotlivých typů Teorie typů a chtějí si začít uvědomovat výraznější nuance mezi nimi. Pro ty, kdo chtějí získat hlubší porozumění sobě. Pro ty, kdo si chtějí více zvědomit potřeby druhých a rozdíly mezi lidmi v tom, jak přijímají informace a rozhodují se. Pro ty, kdo chtějí posílit svoji schopnost ocenit sám sebe a druhé."

Gabriela Klečková

mak klara konyckov

"Před absolvováním kurzu jsem byla tři roky ztracená v hromadě důležitých  otázek, na které jsem si neuměla odpovědět. Hrozně mě to štvalo a ničilo. Už na úvodním kurzu se mi otevřel naprosto nový svět. Hodně věcí se mi vysvětlilo, vše mi bylo o mnoho jasnější. Ten pocit jsem neměla jen při pohledu na mé blízké, rodinu nebo přátele. Našla jsem hlavně sebe. Pochopila jsem, že nemůžu být jako ostatní a ostatní nemohou být jako já a konečně jsem se přestala trápit “nedokonalostí” nás všech a sama sebe 🙂 Až teď mi přijde fakt absurdní, že 3 roky trápení dokáže smazat jeden nevinný víkend. Díky za možnost, že takových víkendů díky pokračovacímu kurzu bylo být 5!!!"

Klára Konýčková

zuzana mareckova

"Celý kurz byl pro mě skvělý, asi nejlepší věc, kterou jsem kdy absolvovala. Hodně mi pomohl v pochopení sama sebe (už vím, že nejsem divná ani já ani lidi kolem mě) a myslím, že mám mnohem lepší sebeúctu, vím, co jsou moje silné stránky a na čem mám pracovat, co mi nejde. Moc mi to pomáhá v komunikaci s ostatními dospělými, ale i v práci s dětmi, kterým rozumím mnohem víc a víc si uvědomuji jejich potřeby i důvody jejich chování."

Zuzana Marečková

pavla vybiralova

"Na kurzu jde hlavně o vytvoření bezpečného prostředí, ve kterém je možné se vzájemně učit a sdílet svou rozdílnost s druhými. Nejde o škatulkování, ale integraci a přijetí. První setkání bylo pro mne introverta trochu šokem, vzhledem k počtu přítomných. Přesto jsem se velmi brzy začala cítit bezpečně a při posledním bloku cítila smutek, že se tahle skupina, která je ochotná sdílet tolik osobních výpovědí a témat, zase rozpouští."

Pavla Vybíralová

mak martina coufalova

"V dlouhodobém kurzu je prostě velmi užitečné, že jsou tu lidé, kteří znají své typy. Postupně mohu pronikat hlouběji do jejich myšlení. Dřív, pokud mi někdo neseděl, uzavírala jsem se do sebe. Nyní se zkouším podívat na věc z jiného úhlu, který jsem získala na dlouhodobém kurzu skrze ostatní účastníky."

Martina Coufalová

mak radka paulova

"Na dlouhodobém kurzu oceňuji nejen  jeho rozmanitost a následné využití získaných poznatků na každodenní bázi, ale zejména profesionální vedení, které ovšem není dogmatické, umožňuje diskusi a díky tomu přináší skutečně hluboké poznání a pochopení včetně velkého prostoru pro vytváření vlastního názoru za současného vnímání toho, jak různé situace prožívají jiné typy a sdílení těchto poznatků, to vše v naprosto bezpečném prostředí."

Radka Paulová

kamila siplova 1

"Na dlouhodobém kurzu jsem se potkala s mnoha výjimečnými lidmi. Vzniklo zde velmi bezpečné a respektující prostředí pro sdílení a získávání informací o všech typech. Šárka má kurz velmi detailně promyšlený. Nebyla ani minuta, kdybych se nudila. Mohu vřele doporučit všem, kdo by chtěli poznat více sebe a lépe chápat ostatní. Absolvování kurzu bylo pro mne zcela přelomové a dodnes to považuji za nejhodnotnější kurz v mém životě."  

Kamila Šiplová

Často kladené otázky

 • Co když se raději učím sama než ve skupině?

To je naprosto přirozené, náš typ osobnosti ovlivňuje i učební styl. Pokud chceme skutečně do hloubky pochopit, jak uvažují a komunikují druzí, s knihami si nevystačíme. To, co v nich čteme, si totiž po svém interpretujeme. Vytváříme si představu, jak to druzí mají, nikoliv reálnou zkušenost. Já sama jsem přečetla vše, co bylo k typologii dostupné v češtině a asi 50 knih v angličtině. Nejvíce se však učím (ano, stále se učím) přímou komunikací s lidmi daného typu.

 • Co když nerad sdílím informace o sobě s cizími lidmi?

Kurz je založen na vzájemném učení, ale to, co o sobě účastníci druhým sdělují, je jenom na nich. Navíc absolventi kurzu se shodují v tom, že už během prvního bloku vznikne ve skupině velmi otevřená a vstřícná atmosféra, která uvolňuje zábrany těch, kteří sociální interakce přirozeně nevyhledávají.

 • Co když se nerada zapojuji do skupinových činností?

Účastníci kurzu nejsou do ničeho nuceni. Nemusí mluvit, když nechtějí, nemusí se účastnit určité aktivity, když jim nevyhovuje. Ve skutečnosti se to ale neděje. Skupinové aktivity jsou zařazovány ve chvílích, kdy je společné učení efektivnější než individuální. Navíc všechny aktivity v kurzu vedou přímo k učení, nejsou zde samoúčelné hry nebo ledolamky, které postrádají učící potenciál. 

 • Musím absolvovat všechny bloky?

Ano, jednotlivé bloky nejsou oddělené jednotky, ale navazují na sebe a učení se dále prohlubuje. Navíc se z velké části jedná o učení přímou zkušeností s jinými typy, která se nedá nahradit zasláním materiálů z kurzu. Vypustit je proto možné max. jeden den z osmi. 

Skvělé — jsem ráda za váš zájem

Některá videa zveřejňuji zdarma, abyste měli možnost vyzkoušet, že to myslím s vaším sebepoznáním dobře. Pokud by vás zajímala videa další, stačí zadat váš e-mail a já vám je ráda pošlu.

Šárka