BLOG

Dovolená podle plánu nebo na poslední chvíli?

dve-deti-skacou-za-ruku-do-more

Během dovolené si víc dovolujeme 🙂 – překračujeme hranice všedních dnů, upouštíme od pravidelného režimu a chceme si prostě víc užít. Neměli bychom ale zapomínat, že i dovolené zůstáváme sami sebou a naše vrozené nastavení mozku určuje, za jakých podmínek budeme na dovolené spokojeni. Myslet si, že ti, co se normálně rádi připravují, budou najednou zcela free, a ti, co se rádi přizpůsobují změnám, budou dovolenou důkladně plánovat, by byl velký omyl.

V tomto článku zjistíte, v čem se liší různé typy osobnosti v kontextu příprav, plánování a přizpůsobování se změnám. A získáte dobré rady, jak si dovolenou užít, když jsme tak různí.

Typy, které se rády připravují

Tyhle typy fungují dle hesla: „Kdo je připraven, nebývá překvapen.“ Ne, že by si tyhle typy neměly vůbec rády překvapení, ale užívají si hlavně to, že něco předvídaly a ono se to vyplnilo. Z pohledu okolí ovšem někdy nesmyslně lpí na svých plánech či představách a nepřizpůsobují se změněným podmínkám či novým nápadům.

Tyhle typy můžeme ještě rozdělit do dvou skupin podle toho, z čeho při plánování vycházejí:

1. Typy, které se opírají hlavně o minulé zkušenosti

Drží se toho, co se v minulosti osvědčilo. V souladu s tím si dělají poměrně detailní plány, díky kterým se mohou cítit jistější i v nových situacích a neznámých podmínkách. Kromě plánu A mívají v záloze plán B a C pro případ, že ten první nevyjde. A co všechno nemusí vyjít vědí velmi dobře – pravděpodobně už to někdy zažili a pečlivě tuto negativní zkušenosti zatřídili do své knihovny. Prostě tyhle typy se na základě zkušeností připravují na nejhorší, aby se mohlo stát to nejlepší.

2. Typy, které si vytváří představy o budoucnosti

Drží se ideálu, který si vytvořili. Ne, že by zcela opomíjeli minulé zkušenosti, ale láká je všechno nové. Jejich představy jsou komplexní a také se v nich kombinují různé scénáře, často však takové, které člověk nikdy nezažil a jejich uskutečnění je málo pravděpodobné. Na druhou stranu mohou mít tušení, která se vyplní (aniž by věděli, jak to vědí).

divka-lezi-v-trave-diva-se-nahoru

Typy, které se rády přizpůsobují

Ne, že by tyhle typy neplánovaly. V jejich světě jsou však plány pouhé orientační záchytné body, které je vždycky možné změnit a přizpůsobit situaci nebo vymyslet na poslední chvíli nějakou zajímavější variantu. Okolí je vnímá jako málo předvídatelní a kritizuje, že mění dohody a dělají věci na poslední chvíli.

I tyto typy můžeme ještě rozdělit do dvou skupin, a to podle toho, kvůli čemu ochotně mění plány.

1. Typy, které reagují na aktuální situace

Tyto typy jsou stále v realitě a všímají si přesně detailů prostředí i toho ,jak se proměňuje situace. Proto dělají neradi dopředu podrobné plány – nemohou přece vědět, jaká bude v daný den situace! Vědí, že o víkendu chtějí jet na výlet, ale kam se rozhodnou až ráno podle počasí. Dělat si záložní plány je pro ně ztráta času, prostě se zařídí „teď a tady“ a vyřeší lecjakou krizovou situaci.

2. Typy, které generují stále nové možnosti

Tyhle typy rády nasávají nové informace a nechávají dlouho věci otevřene. I když je zajímá budoucnost, spíše než vytváření plánů jim vyhovuje mapovat možnosti, ze kterých si mohou později vybrat, ale stejně tak klidně všechny nápady zahodit a vymyslet něco úplně nového.

Okolí se může někdy mylně domnívat, že něco naplánovali. Nahlas vyřčený nápad berou druzí jako fakt, ve skutečnosti jde ale o jednu z mnoha možností, se kterou se tenhle typ právě s okolím podělil. Nezapomeňme se tedy vždy ujistit, jestli je to už definitivní rozhodnutí.

Jak rozdílné přístupy k plánování skloubit na dovolené?

Opakujte si: „Nedělá mi to schválně!“

Ideální je, když každý člen rodiny zná své vrozené potřeby a znáte je i navzájem. Můžete pak být méně „vztahovační“ a připomínat si, že vám to druhý nedělá schválně. Třeba těmito větami:

Typ, který se rád připravuje, nedělá plány proto, aby druhého svázal a kontroloval, ale pro své vlastní pohodlí a jistotu – protože jinak si nemůže dovolenou pořádně užít.

Typ, který se rád přizpůsobuje, si nechává otevřená vrátka pro změny ne proto, že je flákač a na jistotě druhých mu nezáleží, ale protože se cítí svázaně, bojí se, že přijde o nějaké nové příležitosti – a nemůže si tudíž dovolenou pořádně užít.

Vyjadřujte nahlas pochopení pro potřeby druhých

Zpravidla to doporučuju ve výchově, ale i v partnerském vztahu se hodí občas vyjádřit pochopení pro to, že to má druhý jinak. Nejen si to myslet, ale také to výslovně říct. Druhý je pak zpravidla přístupnější k tomu, aby ze svých potřeb trochu slevil a dohodli jste se na kompromisu. Například: „Chápu, že to ještě nechceš úplně rozhodnout, že to chceš určit až podle situace. Chceš zvolit ten nejlepší program podle počasí. Pomohlo by mi, kdybychom si mohli říct třeba tři varianty, na které bych se já připravil a v sobotu bychom je už jen trochu uzpůsobili tomu, jaká bude situace.“

Hledejte kompromisy

„Chápu, že bys chtěl přesně vědět, co budeme dělat o víkendu, ale já zatím zkoumám různé možnosti, například bychom mohli… Neber to prosím ale jako definitivní. Řekni mi, kdy je pro tebe nejzazší chvíle, kdy to potřebuješ vědět, abys stihla vše připravit.

Nebo: „Chápu, že bys chtěl vědět přesný čas odjezdu a moje balení na poslední chvíli většinou náš odjezd odsune o půl hodiny. Ráno si o půl hodiny přivstanu, abych se se stihl zabalit a nezdržoval odjezd.“

Střídejte se v naplňování potřeb

Je dobré připustit, že ani o dovolené nebudou všechny vaše potřeby naplněny vždy. Když ale chápete, že druzí potřebují něco jiného a vzájemně si pro své potřeby vyjadřujete pochopení, lépe budete snášet i situace, ve kterých se necítíte z hlediska svého typu úplně komfortně. Ba co víc, možná v tom postupně najdete i určité zalíbení.

Inspirujte se opačným přístupem pro svůj vlastní rozvoj

Náš typ by totiž neměl být naším alibi. Potvrzujeme si jím naši přirozenost, ale zároveň se v rámci svého typu můžeme rozvíjet – a právě k tomu nám jako inspirace mohou sloužit naši blízcí. A dovolenou, kdy na sebe nemusíme vyvíjet takový tlak jako když chodíme do práce a děti do školy, bychom mohli jako příležitost ke svému rozvoji vnímat.

Užijte si krásnou dovolenou!

Sdílejte s přáteli

Komentáře k článku

 1. Ima

  2. 8. 2021 (1:49)

  Který z vyjmenovaných typů je prosím typ INFP? V klize postupuji postupně a trvá mi to všechno uchopit… Vím, že můj chlap je tento typ a syn (4 roky) jemu velmi podobný, tak na co mám být opatrná při plánování (já sama se poznala, jsem ESFJ 🙂 ) Díky ??

  Odpovědět
  • Šárka z Teorie Typu

   2. 8. 2021 (9:43)

   Dobrý den, typ INFP patří do skupiny „typy, co se rády přizpůsobují“ a „generují stále nové možnosti“ – do této skupiny patří typy ENFP a ENTP, které mají jako „ředitele“, tj. dominantní funkci Ne (extravertní intuici), a potom typy INFP a INTP, které mají extravertní intuici jako sekundární funkci („asistenta“). Hezký den, Šárka

 2. Terka

  23. 6. 2023 (21:29)

  Dobrý den, je možné, že i když v běžném životě, plánování víkendů a podobně jsem se identifikovala jako INFP (všechno rozhoduji na poslední chvíli, držím si spoustu možností a nechávám věci běžet), tak ve chvíli, kdy se jedná o dovolenou, je mi příjemnější, když je vše rozplánované? Jak jde o to skloubit dovolené a program pro dvě děti (případně i další lidi), tak jsem radši, když přesně vím, kdy a kde v řádu týdnů budeme, a když se to teď mění (vypadlo nám jenom ubytování), tak jsem z toho nervózní… Mě teď napadá, jestli vlastně nejsem úplně jiný typ, než jsem myslela 😀

  Odpovědět
  • Šárka z Teorie Typu

   28. 6. 2023 (9:50)

   Zdravím, Terko,
   svého typu se nevzdávejte 🙂 To, co popisujete, je krásná ukázka toho, že plánovat mohou všechny typy. Jde spíš o to, proč to dělají. Vy asi chcete, aby byli během dovolené všichni spokojení, a to se bez dobrého plánu a dohody moc udělat nedá. Tak jste raději, když jsou některé věci dané a alespoň trochu se tím omezí možnosti a snadněji se uspokojují potřeby zúčastněných. Šárka

Napsat komentář

Skvělé — jsem ráda za váš zájem

Některá videa zveřejňuji zdarma, abyste měli možnost vyzkoušet, že to myslím s vaším sebepoznáním dobře. Pokud by vás zajímala videa další, stačí zadat váš e-mail a já vám je ráda pošlu.

Šárka