BLOG

Vyhněte se zklamání o Vánocích

matka-se-hrouti-z-vanoc

Nenechte se chytit do pasti vlastních očekávání

Čím větší očekávání máme, tím více můžeme být zklamaní – že se druzí nechovají podle našich představ, že věci nejdou tak, jak jsme chtěli. Naše očekávání přitom silně ovlivňují reklamy v televizi a hlavně sociální sítě – můžeme se snažit sebevíc, ale vždycky se na Instagramu najde někdo, kdo má krásnější výzdobu, více druhů cukroví nebo si více užívá se svými blízkými.

Na Vánoce se upínáme podobně jako na dovolenou – že to bude čas volna a odpočinku, který si hezky užijeme. Těšíme se, že bude rodina víc spolu, ale právě to může být zdrojem frustrace a zklamání. Sladit představy a potřeby více lidí najednou je velká výzva. Navíc jsme často unavení, přejedení, chybí nám pohyb – což zhoršuje náš psychický stav a jsme náchylnější k silnějším emočním reakcím.

Zklamání o Vánocích – jak mu předejít?

Je klíčové připustit si, že naše spokojenost o Vánocích úzce souvisí s naší osobností. Že máme různé vrozené potřeby a že většinou „nám to druzí nedělají schválně“, jen jsou od přírody jinak nastavení. Někdo se nabíjí mnoha kontakty s jinými lidmi, jiného to vyčerpává a potřebuje trávit hodně času o samotě. Někdo je spokojený, když jsou spokojeni druzí, jiný člověk se rád o svou spokojenost stará sám a přílišná péče ho obtěžuje. Někdo sám od sebe neustále nabízí pomoc, jiný se nechce vnucovat a rád pomůže, když si o to druhý řekne. Někdo chce do puntíku držet tradice, protože „takhle to přece děláme každý rok“, jiný je raději za nějakou novinku či změnu v zavedeném řádu. Někdo si rád řekne, co by si k Vánocům přál a je spokojený, když přesně to dostane, jiný očekává překvapení, ale ideálně takové, které se přesně trefí do jeho představy. (více se o jednotlivých typech osobnosti dočtete v knize Ani mámy nejsou stejné).

zklamani-o-vanocich

Jak předejít stresové reakci

Je důležité rozpoznat, že se stresová reakce začíná blížit. Výbuchu hněvu, křiku a obviňování všech kolem se dá totiž předejít, když si včas uvědomíte, že psychická nepohoda narůstá. Poznáte to tak, že se vás snadněji než jindy něco dotkne, víc vás irituje chování druhých, které jiné bez problému snášíte, a rychleji na okolí „startujete“. To je neklamná známka toho, že je potřeba si dát čas pro sebe. Ani reagování ve stresu nemáme všichni stejné – stresují nás různé věci, různě reagujeme a také nám fungují jiné mechanismy, jak stresu předejít či se z něj dostat ven. V knize Ani mámy nejsou stejné najdete popisy všech typů ve stresu – zjistíte, že některé vaše reakce, kdy se moc nepoznáváte a raději byste se neviděli, jsou vlastně normální. Jen jsou to reakce ve stresu.

Tip pro různé typy

Když zjistíte, že je nejvyšší čas vzít zpátečku, ideálně vyražte sami do přírody na svižnou procházku – zhluboka dýchejte, pozorujte přírodu kolem sebe, poslouchejte její zvuky a snažte se nepřemýšlet. Takových dvacet minut umožní vašemu mozku regeneraci, dobití energie i zklidnění emocí.

Sdílejte s přáteli

Komentáře k článku

Napsat komentář

Skvělé — jsem ráda za váš zájem

Některá videa zveřejňuji zdarma, abyste měli možnost vyzkoušet, že to myslím s vaším sebepoznáním dobře. Pokud by vás zajímala videa další, stačí zadat váš e-mail a já vám je ráda pošlu.

Šárka