Kniha
NEJSOU STEJNÉ

Jak díky Teorii typů porozumět dětem i sami sobě

Nevíte jak na děti? Co platí na jedno, nefunguje na druhé?

Už jste vyzkoušeli různé výchovné přístupy, ale pořád to není ono?

Trápí vás, že si vaše děti nevycházejí vstříc nebo si ubližují?

Každá z nás chce být dobrá máma, každý chce být dobrý táta.
Existuje mnoho cest, jak to dělat, určitě jste se už o nějaké zajímali. Jedno mají společné – i když zdůrazňují individuální přístup, doporučují něco, co by mělo fungovat pro všechny. Jenže vy víte, že děti NEJSOU STEJNÉ.

NEJSOU STEJNÉ jako vy.
Přesto někteří rodiče hledají školku spíš pro sebe než pro své dítě.

NEJSOU STEJNÉ jako jejich sourozenci.
Přesto rodiče často zdůrazňují, že se musí chovat ke všem stejně, aby to bylo spravedlivé.

NEJSOU STEJNÉ jako děti vašich známých.
Přesto se tolik rodičů snaží použít osvědčené postupy, které se ovšem osvědčily někomu jinému.

Některé výchovné přístupy už naštěstí jedinečnost dítěte zdůrazňují. A doporučují vám, abyste ji odhalili. Abyste navázali spojení se svým dítětem a začali naplňovat právě jeho potřeby. Jak se ale v potřebách dítěte máte vyznat, když vysílá rozporuplné signály a pokaždé se chová trochu jinak?

> Přejít k objednávce

Děti opravdu NEJSOU STEJNÉ, ale postupně lze v jejich chování vysledovat typické vzorce, které odrážejí jejich vrozené potřeby.

Některé dítě potřebuje stabilitu a předvídatelnost. Pokud po něm příliš brzy chceme autonomii, může se cítit ztracené. Jiné dává přednost neustálému přísunu nových podnětů a v životě bude úspěšné díky schopnosti improvizovat, ale my po něm chceme, aby se co nejdřív naučilo plánovat a řídit vlastní chování.

Některé dítě je přirozeně empatické, myslí na druhé lidi, ale nám pak vadí, že nemá vlastní názor. Některé dítě říká věci na rovinu a bez obalu a my se na něj zlobíme, že je necitlivé.

My dospělí si zkrátka chování dítěte interpretujeme po svém – místo toho, abychom mu umožnili vyvíjet se v souladu s jeho přirozeností, přetváříme ho k obrazu svému. To způsobuje problémy ve výchově i ztrátu motivace při učení.

Autorka knihy Šárka Miková

Jsem psycholožka. Mé začátky v poradně nicméně byly žalostné. Jsem člověk, který pátrá po příčinách, ale při studiu psychologie jsem se toho o důvodech lidského chování mnoho nedozvěděla.

Odpověď na otázku, proč má dítě nějaký problém, jsem hledala ve špatné výchově, v nevhodné výuce nebo nějaké poruše. V rodičích a učitelích to samozřejmě vyvolávalo pocity viny (i když jsem jim to říkala laskavě).

S vlastními dětmi přišly i pochybnosti o mých mateřských schopnostech: Jak to, že rady ze seminářů fungují u mých dětí jinak nebo nefungují vůbec?

Rozsvítilo se mi ve chvíli, kdy jsem objevila Jungovu Teorii typů. Brzy jsem začala rozumět lépe svým dětem, svým blízkým, ale také svým klientům – dětem i dospělým. Za dvacet let praxe jsou jich už tisíce. Při práci s nimi jsem teoretické poznatky získané z knih procvičovala v praxi a postupně vyvinula svůj vlastní koncept, jak si může dospělý určit svůj typ osobnosti bez dotazníku i jak lze odhalit vrozené potřeby dětí a předvídat jejich další vývoj.

Mými největšími učiteli však byly mé děti – díky nim jsem se proměnila já. Od mala bylo zřejmé, že každé z nich potřebuje něco jiného, než jsem jako malá potřebovala já.

Díky Markovi jsem záhy pochopila, že budeme mnohem lépe fungovat, když ho budu brát jako respektovaného partnera („Ty s ním pořád jenom diskutuješ!“ říkala mi moje máma). Taky jsem se postupně učila dávat si pozor na to, co říkám – aby to mělo logiku a byla jsem schopna to dodržet, což byla opravdu velká rodičovská výzva. Odpověď na otázku „Proč to mám dělat?“ typu „Protože jsem to řekla,“ ho totiž nepřiměla k tomu, co jsem chtěla, a vyhrožování „Už ti nikdy nekoupím zmrzlinu..“ brzy prokouknul a přestal brát vážně.

Díky Barče jsem začala chápat, jak užitečné je nechávat věci otevřené (ačkoliv má přirozenost je opačná) a Dája mi ukázala, že vnitřní svět fantazie je krásný, i když někdy děsivý, a má smysl si to v něm užívat.

Bez Teorie typů bych si myslela, že Marek nechce poslouchat, Barča nikdy nic nedokončí a nenaučí se uklízet a Dája má úzkostnou poruchu. Dneska vidím, co všechno jsem ve výchově mohla dělat lépe, nicméně díky Teorii typů se mi snad podařilo, že z mých dětí vyrostli lidé, kteří jsou za sebe zodpovědní, mají rádi sebe i ostatní lidi a máme spolu hezký vztah.

> Přejít k objednávce

Díky knize
NEJSOU STEJNÉ

  • se na své dítě lépe napojíte, budete vědět, co potřebuje, budete rozumět, proč dělá to, co dělá.
  • získáte doporučení šitá na míru vašemu dítěti, budete ve své výchově efektivnější, předejdete konfliktům.
  • pochopíte, co vaše dítě motivuje, aby se lépe učilo.
  • uvidíte, jakým směrem se vaše dítě bude vyvíjet, a na čem postavit jeho profesní dráhu, aby bylo v životě úspěšné a spokojené.
  • budete jako rodiče zažívat radost, vaše rodičovské úsilí bude dávat smysl a přinášet výsledky.
  • pochopíte své vlastní dětství a zlepšíte vztahy se svými blízkými.

Reakce čtenářů

„Přečetla jsem si kapitolu o své dceři – a musím říci, že jsem z toho naměkko. Tak úžasně popsat to moje výchovné ‚trápení‘! Opravdu je tam všechno. Elišku vidím i v těch příkladech od ostatních maminek. Je to přesné. Je povznášející vědět, že je to typem člověka, a ne mojí nedůslednou výchovou.“ – Kamila

„Díky Teorii typů máme spokojenější rodinu :-) Pochopila jsem, proč moje holčička není "tak úplně holčička", že nemám doma hyperaktivní a drzé dítě, že se jen chová v souladu se svým typem osobnosti. Už jen díky tomuto porozumění se uklidnilo mnoho vypjatých situací. Díky seminářům a knize NEJSOU STEJNÉ mám i mnoho praktických rad, jak se v takových situacích můžu jako rodič zachovat, abych jim předcházela a přitom neustupovala i ze svých potřeb.“ – Zuzana

„Mám toho načteného hodně, od různých respektujících přístupů, přes Montessori, až po mindfulness techniky. Vždycky jsem však ve svém okolí našla kamarádky a matky, kterým tyto různé věci na jejich děti prostě nefungovaly, i já kolikrát s některými zaručenými výchovnými návody docela pohořela. Ale Teorie typů je jiná. Komplexní. Věci tam do sebe zapadají jako dílky puzzle, při čtení jsem zažila spoustu "aha momentů". Díky knížce jsem ve své mateřské roli získala mnohem větší jistotu, kterou jsem potřebovala. Jistotu, že lépe pochopím svého synka, i jistotu, že budu vědět, jak podpořit a pochopit i to malé v břiše, které se teprve narodí. Jistotu, že to, co už dělám, dělám dobře.“ – Jitka


Ukázky z knihy
NEJSOU STEJNÉ


Pro objednání a doručení na Slovensko klikněte zde: Objednávka na Slovensko
Pro jiné dotazy nám napište na: objednavky@teorietypu.cz

Tento web, tak jako skoro všechny weby na světě, využívá k poskytování služeb cookies. Teorie typu Vás o tom musí dle nařízení EU informovat a požádat o souhlas, což tímto činí. Děkuji!
Souhlasím